Выставка «Был город - фронт, была блокада…»

Русский

Выставка приурочена к  75-летию полного снятия блокады Ленинграда и является продолжением серии публикаций и выставок музея, посвященных подвигу людей, защищавших наш город и сохранивших  культурное достояние страны в годы Великой Отечественной войны.

Лекция О. В. Лысенко 22 января в 19:00

Русский

Олег Викторович – этнограф, вед. научный сотрудник РЭМ, кандидат исторических наук.
Сфера научных интересов: восточнославянская этнография этномузеологическое наследие, антропология музея, методика полевых исследований, семиотика вещей, исследования материальной культуры, репрезентации этнографических знаний

Exhibition «Red, Yellow, White»

Английский

The exhibition is dedicated to the role of coral, amber, pearls, nacre and shells in the traditional culture of the peoples of Eurasia. From time immemorial the objects made of these organic materials had high socio-cultural value symbolizing power, wealth, prestige and prosperity.

Выставка «Красное-желтое-белое»

Русский

Выставка акцентирует внимание на древних архетипических смыслах цветовой символики красного, желтого и белого. Изучение истории хроматизма, его религиозного осмысления и мирских способов презентации впервые представлено на примере музейных артефактов, выполненных из древнейших натуральных материалов: коралла, янтаря, жемчуга, перламутра и раковин. Изделия из этих естественных материалов издревле обладали высоким социокультурным статусом, символизируя власть, богатство, престиж, благополучие.

Exhibition “The Gold of the Inca Empire. God. Power. Eternity. 2000 years of the great civilization”

Английский

The exhibition is organized in cooperation with the Gold Museum of Peru. Unique jewelry and pottery collection of Miguel Mujica Gallo of Pre-Columbian Civilization from V to XVI cen. CE  demonstrates the culture development of this piece of the world during 2 millenniums. Detailed information is available on the exhibition web-site: http://www.imperialincagold.com/en/

«Ulger»: authorial dolls of Namdakov family

«Ulger»: authorial dolls of Namdakov family
The exhibition “Ulger” will be opened in the Russian Museum of Ethnography on October 11, 2018. Authorial dolls of Namdakov family and exhibits on Buryats and Mongols traditional culture from the Russian Museum of Ethnography will be presented on the exhibition. Author of majority of dolls sketches from the exhibition is Dashinima Namdakov – famous sculptor, Buryatia folk artist, corresponding member of the Russian Academy of Arts. Dashi Namdakov’ art is closely connected with cultural traditions of his birthplace – Transbaikal.

test2